20 Ocak 2009 Salı

Bıldırcın Yumurtası

Bu aralar evden öksürük sesleri yükseliyor. Şuruplar fayda etmeyince alternatif tıp yardıma koşuyor. Arkadaşım bıldırcın yumurtasının öksürüğe iyi geldiğini söyleyince merak ettim araştırdım. Marketlerde hep görürdüm de ne işe yaradığını bilmezdim.
Diğer yumurtalardan daha fazla, proteinlerin yapı taşı olan aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan protein deposu bıldırcın yumurtasının, grip ve bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği kaydedildi.
Bıldırcın yumurtasının en doğru tüketilme biçiminin ise rafadan yenmesi olduğu vurgulanarak, çiğ tüketilmemesi önerildi.
Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları tedavisinde, çocukların gelişiminde ve iştahlarının arttırılmasında, hastaların, ameliyat sonrası çabuk şifa bulmasında, kansızlık ve anemi tedavisinde, öneriliyor. Ayrıca; İnsan bedenini gençleştirici, kuvvetlendirici özelliği yanında yüksek derecede afrodizyak özelliği içerir. Yüksek enerji ve protein içerir. Vitamin ve minarel değeri çok yüksektir.
İdame dozu (tedavisi) Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz. Bir kaşık balla karıştırıyorsunuz. Çalkalıyorsunuz. Bir bardak süte tamamlıyorsunuz. Karışımı oda sıcaklığında veya buzdolabından çıkardıktan 10 dakika sonra içiyorsunuz. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapıyorsunuz. Öksürük, alerjik şikayet kalmıyor. Ayda 5-10 adet yumurta içmeye en az 3 ay devam ediyorsunuz.

4 yorum:

TUĞBA'NIN DÜNYASI dedi ki...

Canım merhabalaar;
bıldırcın yumurtasının bu özelliğini bilmiyordum bak ben.ne güzel.öksürük çok kötü rahatsız ediyor insanı yaa.bu kür işe yarıyorsa ne güzel biz de yapalım öksürük durumları olunca.ben pek ısınamamışımdır o mini mini yumurtalara ama denemekten zarar gelmez sanırım..sadece çocuklara değil büyüklere de iyi geliyordur inşallaah.bu faydalı bilgi için teşekkürler yenideen.. sevgiler.kızını da sevgiyle kucaklıyorum.güzel yanaklarından öpüyorumm:)

PrimaRima dedi ki...

Ben normaldede bıldırcın yumurtasını tercih ediyorum aşırıya kaçılmazsa faydası çok:)Haslıyorum haftada 3 kere yediriyorum.
Geçmiş olsun.

fullhouse dedi ki...

Sevgili Tuğba bıldırcın yumurtasını büyüklerde kullanabiliyor. Haftada 3 - 4 kez rafadan yapılabilir bence. sevgiler.

fullhouse dedi ki...

Teşekkürler PrimaRima. Görüntüsü pek hoşuma gitmedi sanki yılan yumurtası gibi ama faydalıysa yapacak birşey yok.