30 Aralık 2008 Salı

Hamam


Kış mevsiminin benim için vazgeçilmezidir hamam. Yazın o sıcağında düşünmek bile istemem ama kışın hamama gidelim denilince çıldırabilirim. Son birkaç yıldır vardım bu zevkin tadına. Önceleri çok önyargılıymışım. İyi temizlenmiyordur, Neden gidip başkalarıyla yıkanacakmışım... gibi sebeplerden geç vardım bu zevke. Neyse ki çok geç kalmamışım. Bu haftasonu başlattım hamam sezonumu. Üyesi olduğum klübün hamamıydı gerçi ama hamam ambiyansını yakalamışlar gerçekten. Geç gittiğim için tektim ve 1,5 saat resmen ruhumu arındırdım en önemlisi. Diğer arınmalar cabası tabii :) Gevşeme, terleme, kese, köpük sonunda da masaj ... kaldı mı benden geriye bişii :) Şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer sağlık sorununuz yoksa mutlaka gidilmeli. Cilt için de faydalı. Bir çok faydası var ama ben bu konu da bilir kişi değilim. Bu yüzden bilir kişilerden bilgiler toparladım sizlere:
Türklerin yaşamında hamamlar sadece bir yıkanma yeri değil, daha ötesi sağlık, sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı merkezler olmuştur.İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimlerinden biri olan suyun sağlık amacıyla kullanımı, hamam ve kaplıca gibi su mekanlarının yapımına yol açmıştır. Bu yapı türlerinden biri olan hamamlar, insanların özellikle yıkanma ve temizlenme ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanı sıra, hamamlar her dönemde toplumların dini inançları doğrultusunda mimari şekillenme göstermiş ve sosyal yaşantıların bir parçası olmuştur.
Hamam sözcüğü; Arapça Hammam=Banyo, İbranice Hamam=Sıcak olmak sözcüklerinden türemiştir. Hamam, kısaca “yıkanma, arınma ve şifa bulmaya mahsus yer “ olarak tanımlanabilir.
Modern banyo alışkanlıklarından dolayı bir dönem neredeyse unutulmaya yüz tutmuş hamamlar, yabancıların ilgisi sayesinde günümüzde tekrar hatırlanmaya başlandı. Hiç şüphesiz, sağlık ve güzellik açısından dünya da eşi benzeri olmayan uygulama çeşitliliğine ve etkinliğine sahiptir. Her ne kadar biz Türkler hamamı ve çalışanlarını önemsemeyip küçük görsek de, yabancılar bizim gördüğümüz gibi görmüyor. Sahip olduğumuz değerin farkında olmadığımız için yabancılar bizlere özellikle, sağlık ve güzellik için çok değerli bir hazineye sahip olduğumuzu fark ettirmeye çalışıyorlar.
Türk hamamları, çeşitli kullanım amaçları, beden üzerindeki etkileri ve uygulama zenginliği açısından bin yılı aşkın bir süredir günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Türk hamamlarının, bedensel ve ruhsal/inançsal temizliğin yanı sıra, eğlence, doğum ve evlilikle ilgili pek çok sosyal olaya sahne olması açısından, Türk toplumunun yaşamında oldukça önemli bir yeri vardır. Günümüzde, daha çok temizlik, sağlık ve güzellik amacıyla kullanılan hamamların içerisinde kese ve köpük masajının yanı sıra, sıcak ve soğuk su havuzlarını, aromatik köpük, çamur, yosun, kil, bal, çikolata, yoğurt ve bitkisel yağ masajlarını ve vücut bakımlarını görmek mümkündür. Yukarıda saydığımız eşsiz ve benzersiz zenginliğe sahip hamamlarımızı “Bütünsel Arınma” kavramı içerisinde değerlendirdiğimiz zaman “Bedensel ve Ruhsal Arınma Geleneği” kavramını yakıştırmak yanlış olmasa gerek…
Kısacası, hamamlar sadece keselenme ve yıkanma amacının daha ötesinde, bedensel ve ruhsal arınma ile bütünsel terapi, masaj aracılığıyla tedavi ve bedensel güzellik için vücut bakımlarının yapıldığı sağlık, sosyal ve kültürel merkezlerdir.

Öğr.Gör.Nihat AYÇEMAN, M.Sc

7 yorum:

funda dedi ki...

en cok sevdigim de hamamda tek basıma olmak bakıp bakıp nemli puslu... ayrı bir huzur bana... :)
gitmem lazım benim de ...

a. gizem dedi ki...

ben de çok seviyorum ama maalesef tek başıma gitmeye çekindim hep...

PrimaRima dedi ki...

Bu hamam denilen güzelliğin bende farkında değilim ,etrafımda gidenler anlat anlat bitiremez bir haldeler, şimdi burdada okuyunca ne yapsaam ne yapsam der gibiyim :)

fullhouse dedi ki...

Sevgili Funda. Hissettiğin huzuru paylaşıyorum. Sevgiler.

fullhouse dedi ki...

a.gizem eğer haftasonu ve geç olmayan bir saatte gidersen yanlız olmazsın. Tanıdık biri dersen bir süre sonra çoğuyla yakınen tanışıyorsun :) :)

fullhouse dedi ki...

Sevgili PrimaRima git git git.. :)
Umarım memnun kalırsın...

mercan dedi ki...

bu hamam nerde :s ??